Bieg Oborygena

     
Dane organizatora:
Nazwa: Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław
E-mail: zawody@pro-run.pl
Newsy:

Jesteśmy pewni, że kiedy raz skosztujesz tej przygody i zostaniesz Oborygenem, będziesz chciał wracać co roku do Obornik, by czerpać radość z biegu crossowego na 10 km i bawić się z rodziną na tamtejszym Eko Jarmarku. Koszulka naszego biegu jest wyjątkowa, dzięki nawiązaniu do jednego z australijskich symboli – bumerangu.

koszulka oborygen

Jednak mało kto pewnie wie, że najstarszy bumerang na świecie odkryto w 1985 w Polsce, w Jaskini Obłazowej w Tatrach Zachodnich. Był on wykonany z ciosu mamuta, a jego wiek szacuje się na około 23-24 tys. lat. Ludzie, którzy go wykonali, mogli być związani z kulturami z Pavlova, u których wiele prostych narzędzi i konstrukcji mieszkalnych wykonywano z kości mamuta. Dla porównania, najstarszy zachowany bumerang z Australii wykonano z drewna, a jego wiek określono na 10 tysięcy lat. Jako pierwszy narzędzie to opisał w 1770 roku uczestnik wyprawy Jamesa Cooka Joseph Banks.

Użycie bumerangów jest powszechnie kojarzone z australijskimi Aborygenami, ale tego typu broń była znana jak czytamy powyżej i używana także w innych kulturach, między innymi w Europie (np. u dawnych Germanów), Starożytnym Egipcie, pd.-wsch. Azji oraz Ameryce Śr. i Pn. Aborygeni jako jedyni używali specjalnych lekkich bumerangów powracających do rzucającego.

Bumerang, nazwany przez Aborygenów „boo-mar-rang” tj. „kij, który wraca”, służy dzisiaj do rywalizacji sportowej, ale swoje pierwotne zastosowanie w rękach rdzennych mieszkańców Australii znalazł jako broń ręcznie miotana stosowana zarówno do polowań, jak i do walki. Jego zasięg nie przekracza zwykle 150 m i jest zależny od typu i ciężaru bumerangu oraz siły i techniki rzucającego.


Chcesz zostać posiadaczem ten pięknej i wyjątkowej koszulki - zapraszamy do zapisów i startu 27. sierpnia o 11.00 ! link do zapisów