DATASPORT
Bike Maraton 2016 #7
Info z dnia: 2016-07-23
Data zawodów: 2016-07-23


Bike Maraton wraca do Bielawy. Idealne miejsce na ściganie  w Górach Sowich znów zaprasza wszystkich bikerów już 23 lipca, w sobotę. Wakacyjny termin, piękne góry, malowniczy zalew, wymagająca trasa – to tylko niektóre atrybuty Bielawy i okolic.

W historii Bike Maratonu sporo było miejsc i tras, które przyciągały co roku tłumy zawodników. Każde z tych miejsc miało swoje zalety. Zawsze też powodem dla którego wybiera się daną edycję jest niepowtarzalność miejsca i jedyna w swoim rodzaju atmosfera, sprawiająca, że czujemy się tam świetnie. Tak właśnie jest w Bielawie i każdy kolejny rok jest tego potwierdzeniem. A aspekt sportowy? Bardzo proszę – trasa w Bielawie będzie mogła sponiewierać każdego. Jeśli nadal komuś mało jest dowodów na to, że tegoroczne trasy Bike Maratonu odbywają się w górach, niech przyjeżdża do Bielawy.

Jak zwykle mamy trzy dystanse: GIGA (71 km i przewyższenie ponad 2500 m), MEGA (46 km, 1600 m) i MINI (23 km, 650 m). Start i meta przy OWW Sudety przy ul. Wysokiej, nad zalewem w Bielawie.

 

Tak już z reguły jest, że po starcie Bike Maratonu trasa wiedzie w górę. Będzie tak i tym razem – najpierw w stronę Trzech Buków, potem w masyw Kalenicy, na główny grzbiet Gór Sowich. Kilometrów do przejechania będzie tyle, że trzeba będzie zjechać na drugą stronę gór i przemknąć granicami Jugowa. GIGA i MEGA dotrze aż na Przełęcz Woliborską, potem zjedzie w dół w kierunku Nowej Bielawy aby znów wspiąć się w górę. GIGA pokona tę morderczą rundę dwukrotnie.

Bieg Oborygena
Info z dnia: 2016-07-18
Data zawodów: 2016-08-27

Jesteśmy pewni, że kiedy raz skosztujesz tej przygody i zostaniesz Oborygenem, będziesz chciał wracać co roku do Obornik, by czerpać radość z biegu crossowego na 10 km i bawić się z rodziną na tamtejszym Eko Jarmarku. Koszulka naszego biegu jest wyjątkowa, dzięki nawiązaniu do jednego z australijskich symboli – bumerangu.

koszulka oborygen

Jednak mało kto pewnie wie, że najstarszy bumerang na świecie odkryto w 1985 w Polsce, w Jaskini Obłazowej w Tatrach Zachodnich. Był on wykonany z ciosu mamuta, a jego wiek szacuje się na około 23-24 tys. lat. Ludzie, którzy go wykonali, mogli być związani z kulturami z Pavlova, u których wiele prostych narzędzi i konstrukcji mieszkalnych wykonywano z kości mamuta. Dla porównania, najstarszy zachowany bumerang z Australii wykonano z drewna, a jego wiek określono na 10 tysięcy lat. Jako pierwszy narzędzie to opisał w 1770 roku uczestnik wyprawy Jamesa Cooka Joseph Banks.

Użycie bumerangów jest powszechnie kojarzone z australijskimi Aborygenami, ale tego typu broń była znana jak czytamy powyżej i używana także w innych kulturach, między innymi w Europie (np. u dawnych Germanów), Starożytnym Egipcie, pd.-wsch. Azji oraz Ameryce Śr. i Pn. Aborygeni jako jedyni używali specjalnych lekkich bumerangów powracających do rzucającego.

Bumerang, nazwany przez Aborygenów „boo-mar-rang” tj. „kij, który wraca”, służy dzisiaj do rywalizacji sportowej, ale swoje pierwotne zastosowanie w rękach rdzennych mieszkańców Australii znalazł jako broń ręcznie miotana stosowana zarówno do polowań, jak i do walki. Jego zasięg nie przekracza zwykle 150 m i jest zależny od typu i ciężaru bumerangu oraz siły i techniki rzucającego.


Chcesz zostać posiadaczem ten pięknej i wyjątkowej koszulki - zapraszamy do zapisów i startu 27. sierpnia o 11.00 ! link do zapisów

VI Jastrzębska Dziesiątka
Info z dnia: 2016-07-11
Data zawodów: 2016-09-17

MEDAL 6. Jastrzębska Dziesiątka

Mamy przyjemność zaprezentować medal tegorocznego biegu ulicznego "Jastrzębska Dziesiątka"

Każdy kto ukończy szóstą "Jastrzębską Dziesiątkę" otrzymuje medal :)

39. Bieg Lechitów
Info z dnia: 2016-07-11
Data zawodów: 2016-09-18

Zmiana trasy i zwiekszony limit do 2,5 tys. uczestników

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, zwiększamy limit zawodników w 39 Biegu Lechitów do 2500. Jednocześnie modyfikujemy trasę biegu przesuwając agrafkę z początku biegu na jego końcówkę. W ten sposób unikniemy tłoku na 2 kilometrze trasy, kiedy zawodnicy mieliby biec wąską drogą w dwóch kierunkach.